Twoje kompendium wiedzy o kolorze i poligrafii

paleta barw

Czym jest paleta RAL i gdzie znajduje zastosowanie?

Karta kolorów RAL to grupa odcieni i barw, która została stworzona po to, abyśmy mogli idealnie przedstawić i odwzorować różnego rodzaju kolory lakierów, tworzyw sztucznych, farb czy proszków. Jest to też podstawowa paleta, którą stosują projektanci i architekci, branża budowlana, marketingowa oraz szeroko pojęty przemysł. Czym dokładnie jest paleta RAL? Jak powstała? Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Sprawdź koniecznie!

Paleta kolorów RAL… czyli od RAL Classic po RAL Design

Wzornik kolorów RAL został stworzony w celu standaryzowania opisów barw. Wzornik RAL pozwala więc dokładnie ustalić barwy i odcienie, przez co umożliwia dokonywanie bardzo dokładnych ustaleń pomiędzy klientami, producentami i dostawcami.

Jak jednak powstała paleta RAL? Nazwa RAL pochodzi od nazwy niemieckiej instytucji Reichsausschuss für Lieferbedingungen, utworzonej w latach dwudziestych, XX wieku. Od 1980 roku natomiast instytucja ta przyjęła nazwę Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń RAL. Do zadań tegoż instytutu należy systematyzowanie opisu kolorów dla zastosowań przemysłowych oraz dla handlu. Natomiast za jakość odwzorowywania barw przez 75 lat odpowiadała firma Muster-Schmidt założona w 1905 roku w Berlinie. Paleta RAL Classic powstała w 1927 roku i na samym początku zawierała 30 kolorów, natomiast obecnie systematyzuje się ich już ponad 200.

W palecie RAL każda barwa we wzorniku posiada własne oznaczenia (własny numer). To sprawia, że bardzo łatwo odróżnić poszczególne odcienie. Jest to więc duże ułatwienie dla osób, które poszukują idealnych kolorów.

Co ciekawe, ilość cyfr opisujących dany kolor farby różni się w zależności od wzornika. W systemie RAL Classic do opisania poszczególnych barw używa się czterech cyfr (np. Niebieski Capri RAL 5019). Natomiast RAL Design System to nowy, dokładniejszy system, który posiada już ponad 1800 barw. W tym przypadku każdą barwę opisuje się siedmioma cyframi. Barwy te od kolorów umieszczonych w klasycznej palecie różnią się jasnością, nasyceniem oraz wartością tonu.

Palety RAL – gdzie najczęściej są stosowane?

Paletę RAL uznaje się na całym świecie za wyznacznik wysokiej jakości produktów oraz usług. Znak RAL może służyć do oznaczania kolorów lakierów samochodowych w aerozolu, farb, w tym farb do metalu czy folii PVC. Służy on również do określania barw mieszanych komputerowo, niezależnie od producentów.

Co ważne, trzeba jednak pamiętać, że prawidłowe odwzorowanie barw, do których odnosi się paleta, widoczne jest tylko w świetle naturalnym, dziennym. Z dystansem powinniśmy podchodzić do palety RAL widzialnej na ekranach komputerów. Każdy ekran skalibrowany jest nieco inaczej, co sprawia, że może on nie oddawać kolorów wystarczająco dokładnie.

wzorniki

Wzornik kolorów RAL pozwala na wykorzystanie go w wielu branżach. Z palety RAL mogą korzystać np. producenci farb, którzy dzięki specjalnym oznaczeniom mają możliwość w prosty sposób komunikować się ze swoimi klientami. Kolory farb z palety RAL wykorzystywane są także przez projektantów czy architektów. Przy ich pomocy osoby zajmujące się designem mogą idealnie zaprojektować i wykończyć wnętrza. Oprócz budownictwa czy ogólnie pojętego przemysłu opracowany system jest także wykorzystywany w branży reklamowej, poligraficznej czy multimedialnej.

Gdzie jeszcze znalazł zastosowanie? W niemal każdej firmie, w której pojawia się potrzeba określenia barw i kolorów, w tym w lakiernictwie, w malarstwie przemysłowym i dekoracyjnym czy w meblarstwie.

Paleta kolorów RAL wykorzystywana jest także do kreowania zewnętrznych reklam outdoorowych. Dzięki niej każdy marketingowiec posiada bardzo dokładne i czytelne narzędzie pracy, stanowiące jasny kanał komunikacyjny z konsumentami. Stosowanie palety wyklucza też obawy związane z tym, że wybrany kolor i odcień w rzeczywistości będzie wyglądał inaczej niż na wzorniku.

RAL, CMYK, Pantone i RGB – co warto o nich wiedzieć?

Paleta kolorów RAL nie jest ciągła, a to oznacza, iż zamiast przestrzeni barwowej, do wyboru mamy dokładnie określone kolory. Niemniej składniki palety RAL odpowiadają różnym punktom w modelach CMYK i RGB. Dokładność, z jaką możemy przekonwertować barwy RAL do RGB czy CMYK uzależniona jest od zakresu tychże przestrzeni.

Pomocą w przeprowadzeniu tego rodzaju konwersji i poszukiwań barw najbardziej zbliżonych do RAL jest oprogramowanie RAL Digital. Dzięki niemu można znaleźć najbliższe wartości RGB, CMYK, a także HEX czy LAB.

Pamiętaj jednak, że o ile zmiana RAL do CMYK pozwala uzyskać przybliżone efekty, o tyle konwersja RAL do Pantone nie jest zadowalająca. Paleta RAL i skala Pantone nie mogą być porównane w żaden systematyczny sposób. Porównania można dokonać jedynie wtedy, gdy sprowadzimy odpowiednie wartości do wspólnego mianownika. W efekcie możemy liczyć tylko na znalezienie najbliższej pary kolorów, chociaż warto mieć na uwadze to, że różnice między nimi mogą być duże.

Podsumowanie

Kolory RAL tworzą wzornik, który standaryzuje opis barw oraz ich odcieni. Jest on niezastąpiony na wielu gałęziach przemysłu. Przydaje się także podczas określania kolorów różnego rodzaju powłok malarskich. Zastosowanie znalazł w ogólnie pojętym przemyśle, w architekturze i w wielu innych branżach. Wzorniki RAL używane są też przez architektów i projektantów. Posługują się nimi zarówno osoby z branży reklamowej, poligraficznej, jak i multimedialnej oraz każdej innej, w której pojawia się zagadnienie barw. Paleta ułatwia klientom wybór odpowiedniej barwy i daje pewność, że po pomalowaniu wybranego elementu farbą, naniesiony kolor będzie zgodny ich oczekiwaniami.