Twoje kompendium wiedzy o kolorze i poligrafii

kolory pantone

Pantone – co to jest?

Pantone to międzynarodowy system kolorystyczny, opracowany przez amerykańską firmę poligraficzną w 1963 roku. Opisuje ponad tysiąc kolorów, które zachwycają wyrazistością i intensywnością. Dzięki wzornikowi Pantone możliwe jest uzyskanie najwyższej jakości wydruków. Niezależnie od rodzaju podłoża, wydrukowane materiały zawsze będą wyglądać tak samo. Czym dokładnie są kolory Pantone? Dlaczego warto zastosować wzornik Pantone? Jaka jest różnica między Pantone a CMYK i RGB? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule!

Kolor Pantone – co to jest?

Pantone to jeden z najbardziej znanych wzorników kolorystycznych na całym świecie. Został opracowany przez Pantone LLC – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Carlstadt. Zawiera 1761 kolorów, które powstają poprzez zmieszanie 18 pigmentów (w tym również czarnego i białego). Szeroka gama barw umożliwia zrealizowanie niemal każdego projektu. Kolory Pantone oznaczane są numerami, co pozwala na ich szybką identyfikację.

Nie sposób nie wspomnieć o Pantone Plus, która opisuje blisko dwa tysiące barw. Znajdziemy w niej kolory pastelowe, neonowe i metaliczne. Ich zastosowanie z pewnością wpłynie na atrakcyjność wydrukowanych materiałów. Tak, jak zostało wspomniane, skala kolorów Pantone pozwala na otrzymanie wysokiej jakości projektów. Kolory zawsze wyglądają tak samo – zarówno na ekranie monitora, jak i w druku – niezależnie od typu podłoża.

Wzorniki kolorów Pantone

Paleta Pantone jest znana na całym świecie – w końcu to ogólnoświatowy system komunikacji barwnej. Opisuje tysiące kolorów podstawowych i dodatkowych, które w każdym kraju wyglądają tak samo. Przed realizacją konkretnego projektu warto skorzystać ze wzornika Pantone. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, jak dane barwy prezentują się w świetle dziennym, co niewątpliwie ułatwi podjęcie najlepszej decyzji.

W zależności rodzaju od podłoża, na jakim planujemy wykonać wydruk, używa się poniższych wzorników Pantone:

podłoże powlekane – Pantone Formula Guide Coated, Pan­tone 4-color pro­cess guide coated,

podłoże niepowlekane – Pantone Formula Guide Uncoated, Pan­tone 4-color pro­cess guide unco­ated

podłoże matowe – Pantone Formula Guide Matte,

porównanie kolorów pantone i CMYK – Pantone Color Bridge Coated Euro.

Wzornik Pantone powinna mieć każda profesjonalna drukarnia. Oczywiście, można również go samodzielnie kupić. Warto mieć jednak na uwadze, że wzorniki Pantone są dosyć kosztowne – zwłaszcza, jeśli zawierają pełną paletę barw. Ich cena może wynosić nawet kilkaset złotych. Dobrze więc rozważyć zakup wzorników z ograniczoną ilością kolorów – takich, które najbardziej nas interesują i nadają się do nadrukowania na konkretne podłoże. Pamiętajmy, że taka paleta barw pod wpływem użytkowania dosyć szybko się ściera, dlatego też wymaga systematycznej wymiany.

paleta kolorów Pantone

Dlaczego warto zastosować paletę Pantone?

Korzystanie z palety Pantone niesie za sobą mnóstwo korzyści. Jedną z najważniejszych jest perfekcyjne odtworzenie kolorów widzianych na monitorze komputera bądź innego urządzenia. Farby pantonowskie spełniają ścisłe normy, dlatego też zawsze dają taki sam odcień. Ma to szczególne znaczenie, w przypadku gdy planujemy wykonać dużą ilość wydruków. Skala Pantone pozwala na osiągnięcie niemal każdej barwy, w tym również kolorów pastelowych, neonowych czy metalicznych, co jest niemożliwe do uzyskania CMYK’u, jak i RGB. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej możemy z łatwością zaprojektować logo firmy, wizytówki, etykiety i inne materiały promocyjne. To doskonała okazja do wyróżnienia się na tle konkurencji. 

Dlaczego jeszcze warto zastosować paletę barw Pantone? Ponieważ daje możliwość uzyskania najlepszego efektu wizualnego niezależnie od techniki oraz sprzętów, jakimi dysponuje dana drukarnia. Często zdarza się tak, że kolory na wydruku znacznie odbiegają od tych, które widzimy na ekranie. Decydując się na kolorystykę Pantone nie musimy się o to martwić – wszystkie kolory są jednolite. Skala kolorów Pantone jest strzałem w dziesiątkę, jeśli zależy nam na uzyskaniu barwy niedostępnej w skali CMYK. To świetny wybór dla właścicieli mniejszych i większych przedsiębiorstw, którym zależy na wypromowaniu swojej marki w atrakcyjny sposób.

Pantone, CMYK, RGB – jaka to różnica?

Wiele osób zastanawia się, czym jest Pantone, RGB i CMYK oraz jakie są między nimi różnice. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo. Najpierw jednak warto dowiedzieć się, co oznaczają te terminy.

Paleta barw CMYK składa się z czterech podstawowych farb malarskich. Jej nazwa powstała po połączeniu pierwszych liter angielskich nazw kolorów. Wyróżniamy więc C – cyjan (odcień niebieskiego), M- magentę (różowy), Y-yellow (żółty) oraz K – key colour (czarny). Kolory w tej przestrzeni powstają poprzez nałożenie na siebie barw podstawowych w odpowiednich proporcjach. Na przykład, łącząc magentę i żółty, otrzymamy kolor czerwony, cyjan i żółty – zielony, magentę i cyjan – niebieski. Z kolei mieszając wszystkie podstawowe barwy ze sobą, uzyskamy kolor czarny. Przestrzeń kolorów CMYK znajduje zastosowanie w druku wielobarwnym w poligrafii, jak również metodach pokrewnych.

Paleta RGB bazuje na trzech podstawowych kolorach – czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Powstają one w wyniku mieszania trzech wiązek światła. Nałożenie konkretnych kolorów na siebie pozwoli uzyskać wiele innych barw. Przestrzenią RGB nazywamy to, co widzimy na ekranie monitora, smartfona czy telewizora. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że wydrukowane materiały będą się sporo różnić od projektu widzianego na komputerze. Jeśli zależy nam na intensywnych barwach, pamiętajmy, by przed drukowaniem zmienić przestrzeń kolorów na CMYK.

Pantone – co to takiego? Skala ta opisuje wyłącznie kolory jednolite. Przygotowywane są one wcześniej, bez mieszania. Każdy odcień posiada swój własny, unikatowy numer. Pantone gwarantuje najwyższą jakość wydruków. Barwy są żywe i wyraziste. Nie musimy obawiać się o nieestetyczne rozjeżdżanie małych liter, czy znaczków, bowiem w Pantone nie ma tego problemu. Wzornik kolorów Pantone zawiera kolory pastelowe, neonowe i metaliczne. Będzie więc dobrym wyborem w sytuacji, kiedy zachodzi konieczność zastosowania nietypowej barwy, np. złota czy srebra. W skali CMYK czy RGB jesteśmy skazani na okrojoną paletę kolorów, przez co nie mamy możliwości wiernego odtworzenia konkretnych odcieni.

kolory pantone

Podsumowanie

Skala Pantone stanowi międzynarodowy system komunikacji kolorystycznej. Stosowana jest głównie w projektowaniu graficznym do druku. W palecie kolorów Pantone znajduje się ponad tysiąc kolorów, które umożliwiają precyzyjny dobór odcienia. Oprócz podstawowych barw, dostępne są również kolory pastelowe, neonowe oraz metaliczne. Pantone umożliwia wierne odwzorowanie barw widzianych na ekranie monitora. Aby się o tym przekonać, warto zamówić próbny wydruk. Korzystając z palety Pantone możemy zrealizować nawet najbardziej wymagające projekty – wizytówki, etykiety, broszury, plakaty czy różnego rodzaju certyfikaty. Odtworzenie niektórych odcieni w CMYK czy RGB jest wręcz niemożliwe. To między innymi z tego względu warto myśleć o zastosowaniu kolorów Pantone.