Twoje kompendium wiedzy o kolorze i poligrafii

Jak tworzyć palety kolorów i z nich korzystać

dobieranie palety kolorów

Dobieranie i łączenie kolorów jest niezwykle ważne w zawodach związanych z projektowaniem m.in. wnętrz, ubrań i różnego rodzaju treści wizualnych. Tego typu aktywności wymagają od twórców kreatywnego myślenia, zmysłu estetycznego, a także swego rodzaju wrażliwości. Kolory są nieodłącznym elementem pracy kreatywnej, dlatego warto poznać zasady ich łączenia, aby w przyszłości móc tę wiedzę wykorzystać i jeszcze lepiej wykonać projekt.

Reguły dobierania kolorów

Jakie kolory do siebie pasują? W odpowiedzi na to pytanie z pomocą przychodzi kilka podstawowych, aczkolwiek różniących się od siebie reguł łączenia barw. Każda z tych zasad charakteryzuje się czymś innym, ma swoje plusy i minusy, a co za tym idzie, także zwolenników i przeciwników. Ponadto potrzebne nam będzie koło kolorów, bo to właśnie po nim będziemy się poruszać w poszukiwaniu zgranych połączeń. Do dzieła!

Kolory analogiczne

Barwy pasujące do siebie analogicznie to takie, które na kole kolorów leżą obok siebie. Aby stworzyć grupę kolorów według tej zasady, należy wybrać jedną główną barwę, np. czerwony, a następnie trzy (ewentualnie cztery) kolejne kolory oddalając się w prawo lub w lewo. Ciąg tych barw jest spójny i daje poczucie harmonii, ponieważ jedna niewiele różni się od kolejnej.

Kolory komplementarne

Reguła komplementarności jest zupełnym przeciwieństwem analogii. Łączenie według tej zasady polega na zestawieniu kolorów leżących po przeciwnych stronach koła. Będą to na przykład żółty i fioletowy. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie dobre do odważnych i ekscentrycznych projektów.

Reguła trzech kolorów — triada

Aby uzyskać triadę kolorów, należy podzielić koło na trzy równe części. Kolory oddalone od siebie o 120 stopni tworzą ciekawy, bo zróżnicowany zestaw, który jednak zachowuje pewien balans pomiędzy kontrastem a podobieństwem.

Kolory monochromatyczne

Barwy monochromatyczne to takie, które różnią się od siebie pod względem nasycenia i jasności. Dlatego też w tym wypadku poruszamy się po kole kolorów w nieco inny sposób — od krawędzi do środka, czyli po promieniu. Dzięki temu uzyskujemy zestaw monochromatyczny, np. koloru niebieskiego.

Kolory achromatyczne

Kolory achromatyczne nie zawierają dominanty barwnej, a więc należą do nich kolory neutralne: czarny, biały i szary. Możemy do nich zaliczyć także odcienie beżu. Wszystkie te barwy tworzą spójną grupę i mimo że biel z czarnym są kontrastem absolutnym, taki zestaw nie powoduje rozkojarzenia. Paradoksalnie są to kolory niekolorowe, dlatego też tak bardzo uwielbiane przez minimalistów.

koło kolorów

Jak stworzyć paletę kolorów?

W dzisiejszym świecie czas to pieniądz i liczy się przede wszystkim produktywność na najwyższym poziomie, a to nie idzie w parze z ręcznym wykonywaniem pracy. Ułatwiamy ją sobie przy pomocą telefonów, komputerów i innych narzędzi (oczywiście wszędzie tam, gdzie jest to możliwe), dlaczego więc nie wykorzystać tego przy tworzeniu palety kolorów?
W internecie znajduje się całe mnóstwo aplikacji i wtyczek, które dają szereg możliwości. Dzięki nim możemy tworzyć palety kolorów, bazując na jednej z powyższych reguł, a także modyfikować ich nasycenie, jasność i tonację. Ponadto wiele z tych aplikacji pozwala zapisywać swoje pomysły i wykorzystywać je w konkretnych projektach.
Innym, równie interesującym sposobem, jest tworzenie palety kolorów na podstawie zdjęcia. Oczywiście tutaj także musimy posłużyć się przeznaczoną do tej czynności aplikacją. Takie rozwiązanie jest przydatne, zwłaszcza gdy chcemy przenieść klimat danego obrazu do innego projektu. Przy profesjonalnym tworzeniu palet kolorów, nie można zapomnieć o wzornikach kolorów, na których podstawie dobierzemy odpowiednie barwy, które potem bez przeszkód będzie można powielać np. na wydrukach.
Zabawa kolorami może przynosić fantastyczne rezultaty, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji odpowiednie narzędzia. Wykorzystaj powyższe wskazówki i wznieś się na wyższy poziom projektowania. Sukces gwarantowany!