Twoje kompendium wiedzy o kolorze i poligrafii

Instytut Pantone

Nazwę Pantone z pewnością wiele osób słyszało niejeden raz. Z pewnością nie jest ona obca projektantom, architektom i designerom. Pantone to uniwersalny i doskonale znany wzornik kolorów. Jednocześnie Instytut Pantone jest instytucją obwieszczającą mniej więcej z miesięcznym wyprzedzeniem informację, na którą niecierpliwie czeka mnóstwo osób. Instytut Pantone wybiera kolor roku. Odcień, który wybrany zostanie jako kolor roku towarzyszyć nam będzie przez całe dwanaście miesięcy – do chwili, gdy Instytut Pantone wybierze nowy. Barwa, która zostanie kolorem roku pojawiać się będzie na ubraniach, dodatkach, we wnętrzach.

instytut pantone

Jaką historię ma Instytut Pantone?

Historia Instytutu Pantone zaczęła się w 1963 roku. Założone przez Lawrence Herberta przedsiębiorstwo bardzo szybko zdobyło uznanie w branży poligraficznej. Od pierwszej chwili, gdy instytut ten został powołany do życia, skupił wokół siebie grono największych specjalistów od projektowania kolorów. Instytut Pantone zrzeszał ekspertów – kolorystów, którzy zajmowali się nie tylko przemysłem tekstylnym, ale także projektowaniem inżynieryjnym. Instytut prowadził i w dalszym ciągu prowadzi badania nad preferencjami kolorystycznymi. Zdaniem specjalistów zatrudnionych w Instytucie aż osiemdziesiąt pięć procent konsumentów podejmujących decyzje zakupowe w pierwszej kolejności zwraca uwagę na kolor produktu. Z działalności, którą prowadzą specjaliści Pantone korzystają nie tylko wspomniani już projektanci, architekci i designerzy. Czerpią z niej również projektanci stron, graficy, specjaliści od branży oświetleniowej i mnóstwo jeszcze innych osób ze świata designu, których nie sposób tutaj wymienić.

Kolor roku 2023 – jaki kolor wybrano?

Pod koniec minionego roku eksperci pracujący dla Instytutu Pantone jako kolor roku wybrali Viva Magenta. Jest to bardzo wyrazisty odcień łączący w sobie ciepłe i zimne barwy. Jak wyjaśnił wiceprezes Pantone, Laurie Pressman, wybrano ten odcień z uwagi na to, że kojarzy się z zabawą i radością. Viva Magenta to barwa, która ma korzenie w naturze. Inspiracją do stworzenia tej barwy był korzeń koszenili, który wykorzystywany jest jako naturalny czerwony barwnik. Eksperci Instytutu Pantone nie ograniczyli się wyłącznie do wybrania tego koloru ale zaproponowali także paletę tych kolorów, które najlepiej pasują do Viva Magenta. Nowy kolor roku doskonale łączy się z innymi odcieniami. Szczególnie dobrze pasują do niego:

  • piaskowy beż;
  • pudrowy róż;
  • odcienie khaki;
  • gołębi błękit;
  • odcienie szałwii;
  • jasny szary.

Działania, które podejmuje Pantone Color Institute są świetną wskazówką dla projektantów odzieży, projektantów wnętrz i designerów. Viva Magenta to odcień, który ma zastąpić Very PeriKolor Roku 2022. Dlatego delikatny fiolet został więc zastąpiony przez głęboką czerwienią, do której dodano niewielką ilość szkarłatu. Kolor Viva Magenta pokochają wszyscy ludzie, którzy są energiczni, silni i zdecydowani. Wybór, którego dokonali specjaliści znajduje odzwierciedlenie w aranżacjach oraz wpływa na produkty stanowiące wyposażenie wnętrz. Kolor roku Viva Magenta ma nam uświadomić, że ostatnie trudne lata mamy już na szczęście za sobą.

kolor roku 2023

W jaki sposób Instytut Pantone wybiera Kolor Roku?

Aby wybrać kolor roku, specjaliści Pantone szukają inspiracji na całym świecie. Poszukują ich w świecie mody, filmu czy odwiedzając modne i popularne miejsca podróży. Kolor roku może zostać zainspirowany wszystkimi wydarzeniami, które dzieją się w kulturze czy wokół nas. Odcień wybierany jest na podstawie obserwacji oraz badań i pomomo że nie jest to proces łatwy, to jest to proces zawsze dokonywany w sposób transparentny. Wybór nowego koloru nie odbywa się tylko na jednym spotkaniu, które ma miejsce pod koniec każdego roku. Nad wyborem koloru specjaliści dyskutują w zasadzie przez cały rok. Promowanie jednego, konkretnego koloru nie jest celem Pantone. Wybierając kolor roku Pantone chce pokazać przedsiębiorcom, jak bardzo barwa wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. Dlatego odcień, który instytut wybiera jako kolor roku staje się barwą niezwykle popularną.

Jakie jest zastosowanie kolorów Pantone?

Przedsiębiorstwo Pantone początkowo zajmowało się produkcją kart kolorów przeznaczonych dla branży kosmetycznej. Nowy zestaw kolorów został opracowany, gdy przedsiębiorstwo to odkupił wspomniany już Lawrence Herbert dzięki czemu dzisiejsze kolory Pantone są znane i wykorzystywane na całym świecie. Kolory, które obecnie proponuje firma Pantone zostały podzielone na dwie kategorie. Jedna obejmuje kolory, z których korzysta branża poligraficzna i graficy. Druga kategoria to kolory dla domu i świata mody. Pełna paleta kolorów obejmuje obecnie 2390 barw przeznaczonych dla branży drukarskiej. Swoje kolory firma Pantone oczywiście zastrzegła, co oznacza, że nie istnieją ich odpowiedniki w systemach kolorystycznych stworzonych przez inne firmy.

Standardowych kolorów dla mody, wnętrz i domu jest więcej bo aż 2625. Każdy odcień posiada nie tylko nazwę, ale także składający się z sześciu cyfr numer. Oznaczenie kolorów wygląda więc tak: 17 3939 Very Peri.