Twoje kompendium wiedzy o kolorze i poligrafii

cmyk

CMYK

Z pewnością każdy z nas, przynajmniej raz w życiu zetknął się z pojęciem CMYK. Nie wszyscy jednak wiedzą, co to dokładnie jest. Otóż przestrzeń kolorów CMYK definiuje się jako zestaw czterech podstawowych farb drukarskich, stosowanych głównie w drukarstwie wielobarwnym. Skala CMYK pozwala na wielu różnych barw, dzięki czemu możemy cieszyć się atrakcyjnymi wydrukami. Czym dokładnie jest CMYK? Jakie kolory wchodzą w skład modelu CMYK? W jaki sposób je sprawdzić? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Co to jest CMYK?

CMYK to paleta podstawowych czterech odcieni farb drukarskich, stosowana powszechnie w poligrafii, a więc druku wielobarwnym. Nazwa CMYK powstała od pierwszych liter angielskich nazw kolorów. W palecie kolorów znajdziemy więc C- cyjan (niebiesko-szary), M- magenta (purpurowy), Y- yellow (żółty) oraz K- key (czarny). Odcienie wynikowe otrzymuje się poprzez połączenie kolorów podstawowych w odpowiednich proporcjach (od 0 do 100%). Skala CMYK gwarantuje doskonały efekt wizualny. Rozbudowana paleta barw i nieograniczone możliwości z pewnością zaspokoją wymagania wszystkich Klientów.

Przestrzeń barw CMYK odgrywa bardzo ważną rolę w drukowaniu materiałów reklamowych – ulotek, wizytówek, plakatów i wielu innych. Przy czym należy zaznaczyć, że skala ta nie jest w stanie oddać niektórych odcieni widocznych na ekranie komputera. Mowa tu szczególnie o kolorach świecących. Z drugiej zaś strony barwy, takie jak żółć czy błękit na wydruku mogą prezentować się jeszcze lepiej niż na monitorze.

Jak sprawdzić kolory CMYK?

Na ekranach urządzeń elektronicznych zazwyczaj wyświetlane są barwy RGB. Dlatego też wydrukowany projekt często nie bywa idealnym odzwierciedleniem wersji cyfrowej. Jak zatem zobaczyć realny kolor w palecie CMYK? W łatwy sposób możemy to sprawdzić. Do tego celu nie potrzebujemy specjalistycznych narzędzi – wystarczy jedynie program graficzny (może być to nawet paint). Wklejamy pobraną grafikę, wybieramy opcję sektor kolorów i zaznaczamy interesującą nas barwę. Nieco trudniej jest, gdy chcemy sprawdzić kolor, który został już nadrukowany na papierze. Tutaj pozostało już tylko szukać odpowiedników. W takiej sytuacji warto wykorzystać wzornik Pantone. Znajdziemy tam setki barw wraz z kodami, dzięki czemu z pewnością odnajdziemy interesującą nas barwę. Jeżeli chodzi o strony internetowe, należy zajrzeć do kodu html.

kolory CMYK

CMYK – jakie to kolory?

Jak zdążyliśmy się dowiedzieć na wstępie, CMYK składa się z czterech podstawowych barw składowych. Cyjan to odcień koloru niebieskiego, jednak jest nieco jaśniejszy. Na pierwszy rzut oka przypomina połączenie błękitu i szarości. Kolorami pochodnymi od cyjanu są błękit, turkus, szafir oraz ciemno i jasnoniebieski. Magenta to purpura. Po zmieszaniu jej z żółtym otrzymujemy kolor czerwony, a z czarnym – ciemno brązowy.

Yellow z angielskiego oznacza żółty. Dodając do niego magentę możemy uzyskać różne odcienie pomarańczowego. W przypadku, gdy wzbogacimy kolor żółty odrobiną cyjanu, będziemy mogli cieszyć się piękną zielenią. Ostatni kolor CMYK to key colour, czyli czarny. Tak, jak zostało wspomniane, powstaje on poprzez połączenie wszystkich kolorów z palety CMYK. Jest to jednak kolor transparentny – o niezbyt głębokiej czerni. Jeśli zależy nam na intensywności barwy, trzeba odpowiednio dobrać składowe CMYK. Najlepszą opcją będzie zastosowanie następujących proporcji: 40% – C, 30% – M, 30% Y oraz 100% – K.

Drukowanie w modelu CMYK polega na nanoszeniu na siebie kolorów o różnej wartości tonalnej. Suma wszystkich składowych CMYK nie powinna przekroczyć 300%. W przeciwnym razie może to skutkować nieestetycznym rozlaniem koloru.

CMYK, RGB, Pantone – jaka jest różnica?

Rozpoczynając przygodę z drukiem wielobarwnym warto wiedzieć, czym jest nie tylko paleta kolorów CMYK, ale również RGB i Pantone oraz jakie są między nimi różnice. Otóż skala CMYK składa się z czterech podstawowych farb drukarskich. Konkretne kolory otrzymuje się poprzez odejmowanie składowych światła białego. Paleta barw CMYK wykorzystywana jest w poligrafii.

Natomiast model RGB jest oparty o mieszanie trzech wiązek światła. Skrót ten oznacza angielskie nazwy kolorów, a więc red- czerwony, green – zielony i blue – niebieski. Kolorami RGB jest to wszystko, co widzimy na ekranie urządzeń elektronicznych. Dlatego też obraz, który widzimy na monitorze, często odbiega od tego, który znajduje się na wydruku. Warto dodać, że nakładając na siebie wszystkie trzy kolory RGB, otrzymamy kolor biały. Jeżeli postąpimy tak z paletą barw CMYK, otrzymamy kolor czarny.Skala Pantone to specjalny system identyfikacji kolorów. Kolory Pantone, w przeciwieństwie do poprzedników, nie powstają w wyniku mieszania farb malarskich. Służą do otrzymywania konkretnych barw w druku offsetowym. Próbnik kolorów Pantone zawiera ponad tysiąc barw, które zachwycają niepowtarzalnym wyglądem. Są one szczególnie polecane osobom, którym zależy na precyzji i dokładności realizacji.

paleta barw CMYK

Podsumowanie

CMYK to niewątpliwie jeden z najczęściej spotykanych modeli kolorów. Składa się z czterech barw podstawowych – niebieskiego, purpurowego, żółtego i czarnego. Dzięki połączeniu kilku z nich w odpowiednich proporcjach możliwy jest do uzyskania niemal każdy kolor. Paletę barw CMYK najczęściej stosuje się do druku – ulotek, wizytówek, broszur, plakatów, a także wielu innych materiałów. Interesujący nas kolor CMYK możemy w łatwy sposób sprawdzić. Do tego celu niezbędny będzie program graficzny. Innym rozwiązaniem będzie zajrzenie do kodu html danej strony internetowej.